1. LAUKO DARBAI---------------------
1.1. Pasiruošimas.
Gavus statybos leidimą galit pradėti darbus. Iš pradžių turėtumėt pašalinti nereikalingus želdinius, samdyti techniką, kad išstumdytų augalinį sluoksnį pvz>> (dirvožemis, paviršinis žemių sluoksnis ~20-50cm) ten kur stovės namas bei bus trinkelės. Tada užvežama smėlio, jis trombuojamas - paruošiama statybų aikštelė, kur visi galės švariai vaikščioti, nereikės klampoti po molį. Be to smėlis ateityje nudrenuos lietaus vandenį :
Toliau kviečiate geodezininką (gali būti tas pats kas darė toponuotrauką) - jis pagal koordinates nužymi būsimo pastato ašis (sukala kuoliukus ar armatūros strypus):
Patarimai.Ten, kur bus trinkelės, įvažiavimas į sklypą - iškart užsivežkite „gruzo" ar pasidarykite pagrindus trinkelėms - šis įvažiavimas tarnaus kaip statybinis visų statybų metu. Nes nieko nėra blogiau kaip klimstanti technika, kuri atveš medžiagas, blokelius ir tt.
1.2. Pamatai
Toliau pamatų darytojai pagal geodezininko kuoliukus ištampo virveles, susižymi pamatų vietas:
Toliau gręžia pamatų polių vietas, kiša armatūros tinklus į tas skyles pvz>>, užpila betonu. Sudžiuvus polių betonui : dar kartą trombuojamas smėlis ten kur bus rostverkas (pamato sija po laikančiomis sienomis), dedamas polistirolas tarp polių pvz>> (ties lauko sienomis), montuojami klojiniai („apalobkė") rostverkui, dedama armatūra ir klojiniai užpilami betonu.
Išdžiūvus betonai pamatai apšiltinami iš vidaus pvz>>.
Patarimai. Priklausomai nuo oro dabar reikės 1-2sav laukti kol pilnai sudžius betonas. Jei labai karšta, betoną reikia laistyti, kad nesutruktų pergreit džiūdamas.
1.3. Komunikacijos.
Kai jau išdžiūna rostverko betonas - galima vesti komunikacijas, nes aiškus atvedimo taškas pagal namo planą. Ten, kur pagal projektą numatytos vandens, nuotekų, elektros ar kitų komunikacijų įvadų vietos - atveskite įvadus pvz>>. Įvadai kasami po rostverku, kol kasama jis kabės ore - tai normalu. Atlikus komunikacijų tiesimą reikia vėl iškviesti geodezininką, kuris nužymės paklotas komunikacijas ir padarys kontrolinę komunikacijų nuotrauką pvz>> - jos reikės priduodant namą. Geriausia geodezininką kviesti, kai komunikacijos dar neužverstos žemėmis, taip kontrolinė nuotrauka bus tikslesnė.
Patarimai. Iškišus vandens, elektros komunikacijas būsimo namo viduje - nepagailėkit palikti bent 2m vamzdžio ar laido ilgio atsargos - tada turėsit daugiau laisvės koreguoti įvadų vietą darant vidaus darbus. Nes pvz elektros įvadas daromas akių lygyje, todėl iš grindų turi išlysti nemažai laido, kad paskui nepritrūktų. Kanalizacijos vamzdis turi būti su plastikiniu dangteliu, kad nepribyrėtų žemių. Šio vamzdžio irgi iškiškit daugiau, paskui, jei ką, nupjausite. Nusiveskite elektros maitininą, galbūt video pasikalbėjimo laidus iki būsimų vartų, vartelių vietos.
1.4. Mūras.
Prieš mūryjant ant rostverko išvyniojama hidroizoliacinė juosta pvz>>. Mūryjama nuo pastato kampų link centro. Pasiekus langus dedamos sąramos (sijos virš langų angų). Prieš perdangą liejamas monolitinis žiedas 1 aukšto perimetru. Ties ventiliaciniais ar kaminų blokeliais monolitinis žiedas nutruksta, tai normalu pvz>>.
Patarimai. Mūrininkams reiktų patikslinti langų ir durų angas - jei iš vidaus šiltinsit angokraščius pvz>>, atitrauksit langus nuo angų kraštų (kad mūras nesiliestų su langais) - langų angas gali tekti padidinti 3-4cm nei nurodyta projekte. Nes langų realus plotis, įvertinus šiltinimą, atitraukimus bus mažesnis.
1.5. Perdanga.
Jei montuojama gelžbetoninė perdanga, reikės krano, kranui reikės vietos privažiuoti, apsisukti, reikia žiūrėti ar nėra elektros oro linijų ir panašiai.
Taip pat kranas turės turėti stabilų pagrindą kur galės išskleisti ir atremti savo „kojas".
1.6. Antro aukšto mūras.
Sumontavus perdangas 2 aukšto blokeliai sukeliami krano ar „fiskaro" (sunkvežimis su kranu) pagalba. Blokeliai sukeliami į namo centrą, kad netrukdytų mūrininkams kelti sienų perimetru. Pasiekus langus dedamos sąramos (sijos virš langų angų). Prieš stogą liejamas monolitinis žiedas ten, kur bus įrengiami mūrlotai stogo gegnių atrėmimui pvz>>. Ties ventiliaciniais ar kaminų blokeliais monolitinis žiedas nutruksta, tai normalu pvz>>.
1.8. Stogo gegnių montavimas.
1.9. Stogo dangos dengimas. Kaminų skardinimas.
Sumontavus gegnes virš jų ištiesiama hidroizoliacinė plėvelė (tada į namo vidų jau nebelis lietus):
Paskui montuojama skarda, arba kita stogo apdaila.
1.10 Langai ir lauko durys, vartai.
Prieš tai atliekamas angokraščių šiltinimas pvz>>.
Patarimai. Patartina labai gerai apsaugti langus, o ypač lauko duris plėvelėmis ar kita apsauga. Taip pat apsukite plėvele, maišeliu sutvirtinant lipnia juosta lauko durų rankeną. Nu nukenčia labiausiai. Taip pat neleiskite (galima užklijuoti tas duris) vaikščioti, vežti karučiais medžiagų per terasos vitrinos duris. Jos neturi sužeminto slenksčio (kaip lauko durys), todėl gali būti gana greitai suniokotos, išsikraipyti. Nepamirškit po maždaug metų sureguliuoti visus langus ir duris.
1.11. Fasado šiltinimas.
Gali dubliuotis su vidaus darbais (taupant laiką) - šie darbai dažnai daromi kartu. Iš pradžių šiltinamas fasadas, paskui atkasamas ir šiltinamas cokolis. Atkasus cokolis iš lauko ištepamas juoda hidroizoliacija.
Iš vidaus tepti nereikia. Šioje stadijoje namas apstatomas pastoliais, todėl prieiti prie namo ir daryti kitus lauko darbus būtu sunku.
1.13 Fasado apdaila.
Klijuojamas putų polistirolas pvz>>. Ant putų polistirolo dedamas armavimo tinklelis, „užtraukiamas" fasado armavimo mišinys (pilkas) pvz>>. Jam išdžiūvus dedamas struktūrinis tinkas ar kita apdaila. Kartu su fasadu, armavimo mišinys dedamas ir ant atkasto cokolio putų polistirolo.
Patarimai. Cokolis armuojamas per visą aukštį (net ir kur užsipils žemėmis), o tinkas ar kita apdaila dedama tik tiek kiek matosi cokolis (taupant pinigus). Armuoti visą cokolio aukštį reikia, nes iš išorės dar bus dedama hidroizoliacinė membrana (juoda, su burbuliukais) pvz>>. Jei cokolis nebus armuotas, paliktas plikas polistirolas - burbuliukai, spaudžiami žemės susmigs į polistirolą, užsispaus, ir tada nebus tinkamo cokolio vėdinimo, drėgmės išgarinimo. Jei darysite drenažą, jis daromas šioje stadijoje, įrengus membraną. Jei drenažą darysite anksčiau, (pvz vedant kitas komunikacijas) - atkasant cokolį armavimui ir šiltinimui bus sunku prieiti prie pamato per jau įrengtą drenažą - dažniausiai jį ištampo, sugadina nuolydžius ir jis tampa neefektyvus.
1.14 Pastato išpildomoji nuotrauka.
Baigus fasadą galite kviesti geodezininką, kad jis padarytų pastato išpildomaja (kitaip kontrolinę) nuotrauką (gali būti tas pats brėžinys kartu su inžinerinių tinklų kontroline nuotrauka pvz>>. Šio dokumento reikės priduodant namą.
2. VIDAUS DARBAI---------------------------
Vidaus darbai gali dubliuotis su fasado šiltinimu (taupant laiką) - šie darbai dažnai daromi kartu.
2.1 Santechnikos taškų, stovų išvedžiojimas (išvedami nuotekų, vandens vamzdynai ten, kur stovės klozetai, kriauklės ir tt.)
Patarimai. Patartina viską fotografuoti, susižymėti pagrindinius atstumus, nes vėliau užtinkavus sienas ir įrengus apdailą ir norint kažką pragręžti - labai pravers.
2.2 Elektros, signalizacijos, televizijos ir interneto laidų vedžiojimas.
Patarimai. Patartina viską fotografuoti, susižymėti pagrindinius atstumus, nes vėliau užtinkavus sienas ir įrengus apdailą ir norint kažką pragręžti - labai pravers pvz>>.
2.3 Laiptų įrengimas.
Laiptams, priklausomai ar jie bus betoniniai ar metalo karkaso - reikės išsibetonuoti pamatėlį pvz>>.
2.4 Pirmo aukšto grindys.
Pamatėlio po pertvaromis darymas.
Jei jūsų pertvaros iš gipso kartono - pamatėlio daryti nereikia, tiesiog tose vietose, kur bus pertvaros - pastiprinamas grindų betono sluoksnis. Įrengus pamatėlį, trombuojamas smėlio pasluoksnis po grindimis, ant kurio betonuojamas pirmas betono sluoksnis (juodgrindės). Ant jo jau galima patogiai vaikščioti, ant jo klojamas putų polistirolas. Ant polistirolo klojama hidroizoliacinė-šilumą atspindinti plevelė, kuri būna su sužymėtais kvadratėliais, kad toliau patogiau būtų lygiai kloti šildomų grindų vamzdelius pvz>>. Paklojus vamzdelius dedamas armatūros tinklas ir liejamas betono sluoksnis, kuris jau bus jūsų „švarios grindys" - ant jų vėliau klosite grindų dangą.
Patarimai. Prieš betojuojant „švarias grindis" patalpų perimetru turėtų būti sudedama kompensacinė juosta - tam, kad besiplėsdamas ar džiūdamas betonas nesutrūkinėtų ties sienomis. Džiūnant grindims, ties visomis durų angomis betonas sutrūks per durų plotį, bet tai normalu. Norint to išvengti, ties durų angois reiktų įrengti temperatūrinę siulę - griovelį, bet tas nėra būtina.
2.4 Antro aukšto grindys.
Viskas analogiška 1 aukšto grindims. Ant perdangos dedamas polistirolas, ant jo hidroizoliacinė - šilumą atspindinti plėvelė, vamzdeliai, armavimo tinklelis ir betonuojamos „švarios" grindys.
2.5 Rekuperacijos vamzdyno vedžiojimas.
Patarimai. Daužant angas perdangoje žiūrėkite pagal projektą ar perdangų užsakymo brėžinį ar tai nelaikančios perdangos, jose angų daužymas ribotas. Konsultuokitės su savo darbų vadovu, nes tie, kas veda rekuperaciją kartais nesigaudo šiuose reikaluose ir gali susilpninti perdangą.
2.5 Sienų tinkavimas.
2.6 Stogo šiltinimas (iš vidaus).
Patarimai. A+ ir aukštesnės klasės namuose dažnai šiltinama pučiama vata ar poliuretanu (norint išgauti sandarumą). Dėl to patartina prieš pučiant apšiltinimą sumontuoti gipso kartono lubų „strypus" (dar vadinama „vielos" ar „makaronai"), nes jei juos įrengsit po šiltinimo - teks išdrąskyti šiltinimo medžiagą, dings sandarumas:
2.6 Vidaus apdaila.
3. SKLYPO TVARKYMAS--------------------------------------
3.1 Sklypo lyginimas.
Lyginamas sklypas, išlyginamos molio, juodžemio ir kitos žemių krūvos, susidarę statybų metu. Nereikalingas gruntas išvežamas, arba atsivežama jei trūksta. Išlyginus sklypą gruntas turėtų būti apie 10cm žemiau nei būsimos trinkelių dangos viršus (nes tiek dar reikės užvešti juodžemio žolei). Reikia aprinkti ir išvežti statybines atliekas, blokelių liekanas ir tt.
Patarimai. Reiktų nepalikti grumstų, įsmigusių žemėn blokelių (juos surinkti), duobių ar krūvelių - sklypą geriausia lyginti "bobcato" kaušu.
3.2 Trinkelių klojimas.
Klojant trinkeles galutinai fiksuojami reikalingi sklypo aukščiai, nuolydžiai. Puiku, jei lietaus vanduo tekės nuo namo link gatvės.
3.3 Juodžemio užvežimas.
Paklojus trinkeles jau turite tikslius aukščius, užsivežate apie 10cm juodžemio, jį lyginate, trombuojate.
3.4 Tvoros, vartai ir varteliai.
Elektros maitinimą, video pasikalbėjimo laidus turėjote atsivesti iš anksto, Komunikacijų stadijoje. Jei to nepadarėt, dabar teks ardyti trinkeles....
3.5 Želdinimas.
Pasėjus veją ji laistoma, užklojama balta geotekstile, kad lietus neišplautų sėklų ir pergreit neišgaruotų drėgmė.
Patarimai. Patartina kuo anksčiau sodinti tujas, nes joms užaugti reikės laiko,be to mažos tujos kainuoja daug pigiau.