Mūsų namų projektai parengti taip, kad pastačius atitiktų A++ energetinės klasės reikalavimus. Žemesnės energetinės klasės pasirinkti jau negalima, nebent jūsų namas statomas kaip sodo namas (galima tik sodo sklype). Gyvenamajam namui keliami minimalūs reikalavimai A++. Iš esmės ši klasė niekuo nesiskiria nuo A+, tik didžioji dalis energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių (saulė, vėjas) - todėl dujos ar kietas, kaip pagrindinis šildymo būdas negali būti naudojamas. T.y. pagrindinis šilumos šaltinis - šilumos siurblys, naudojantis elektrą, kurią Jūs turite gauti iš elektros energijos tiekėjo, kuris ją gauna iš atsinaujinančių šaltinių (kiekvienas elektros tiekėjas turi "žalią" energijos tiekimo planą) - tada nereikia pačiam ant stogo įrengti saulės kolektorių.
Rekuperacija ir Ortakiai--------------------------
Rekuperacija - kai iš patalpų ištraukiamas šiltas oras yra sumaišomas su iš lauko įtraukiamu šaltu oru, taip jį sušildant pvz>>.
Mūsų namai suprojektuoti taip, kad juose turi būti įrengiama mechaninė rekuperacinė vėdinimo sistema, atitinkanti A++ energetinės klasės reikalavimus.
Nenorint įrengti rekuperacijos - reikia samdyti energetinį pastatų vertinimą atliekančią įmonę, kuri atliks projekto energetinį perskaičiavimą ir įvertins ar įmanoma atsisakyti rekuperacijos, norint išlaikyti A++ klasę. Bet atsisakyti rekuperacijos stipriai nepatartina, nes A++ klasės namas yra labai sandarus, bus jaučiamas oro trūkumas.
Įrengiant rekuperaciją, į kiekvieną patalpą (iškyrus garažą, jei jis nešildomas) turi būti tiekiamas bei ištraukiamas oras pvz>>. Vedžiojant ortakius atkreipti dėmesį į lubų aukštį. Jei 1 aukšte parodyta 2,7m aukštis iki perdangos - to turi pakakti išvedžioti ortakius ir nuleisti lubas. Standartiniai ortakiai yra 75mm diametro, lankstūs. Svetainėje ir didesnėse erdvėse ortakius reikia vedžioti palei sienas, šonuose patalpų nuleidžiant lubas (kad paslėpti ortakius), o centre palikti lubas iki perdangos. Taip nesijaus aukščio trūkumas, bus galima paslėpti LED apšvietimą ant suformuotos palangės kur nusileis lubos pvz>>. Jei išvardinti variantai netinka, galima 10-20cm pakelti 1 aukštą statant, dėl to nereikės koreguoti projekto. Bet bus brangiau nei plokšti ortakiai, išdėstyti palei sienas.
Mini rekuperatorių naudoti nepatartina, nes tai skylė sienoje = triukšmas iš lauko + abejotinas efektyvumas.
Ar verta daryti natūralios traukos ventiliacines angas, jei darausi rekuperaciją?
Tikrai verta, nes pvz vasarą rekuperacijos jungti nenorėsit (taupant elektrą), bet patalpas natūraliai vėdinti norėsis (pvz sanmazgus). Puiku, jei patalpoje yra langas, kurį galima atverti ant mikroventiliacijos, bet jei ne - vien dėl sanmazgo reikės jungti rekuperaciją, naudoti elektros energiją. Ir kalba eina ne tik apie vasarą, gavus pirmas sąskaitas už rekuperatoriaus naudojamą elektros energiją norėsis jį naudoti kuo mažiau, tad nepasidarius natūralios traukos ortakių nevėdinamose patalpose gali kauptis drėgmė, atsirasti pelėsis ir tt.
Reziumuojant dėl rekuperacijos:
- nuolatinis elektros energijos vartojimas ventiliatoriams, filtrų keitimas, galimi sistemos nepigūs remontai.
Šildymas----------------------------------
A++ klasėje gali būti naudojamas tik grindininis šildymas, radiatorių teks atsisakyti. Kodėl? Nes siekiama didesnio efektyvumo. Į grindis paduodamas +20-23 laipsnių vanduo, todėl katilas dirba ramiai, jam nereikia stengtis užkelti aukštą temperatūrą. Tuo tarpu radiatoriams jau reikia +40+50 laipsnių - katilas ūžia, stengiasi užkelti temperatūrą - naudoja daugiau energijos nei šildant grindis. Be to nustojus šildyti, radiatoriai iškart atvėsta, o šildomos grindys lieka šiltos iki paros laiko (kadangi yra betono sluoksnyje). Dažniausiai paleidus pakartotinai šildymą, šildomas grindis katilui tereikia „dašildyti", tiek kiek atvėsę, o radiatorius vėl iš naujo nuo nulio kaitinti....
Likęs mitas, kad šildomos grindys sausina orą, kaupia dulkes. Taip nėra. Mitas likęs iš tų laikų, kai buvo daromos elektrinės šildomos grindys - taip, jos sausindavo orą, susidarydavo statinis elektros laukas, kuris rinkdavo dulkes ir tt. Tačiau šiuolaikinis grindinis šildymas patalpas šildo šiltu vandeniu - jokie statiniai laukai nesusidaro. Na bet jei dulkių nevalysite mėnesį, jos tikrai susikaups po lova :)
Katilas, arba šildymo įrenginys-------------------------------
Katilas ir kiti įrenginiai turi atitikti A++ energetinę klasę.
Šilumos siurblys Oras-vanduo (pvz>>) :
Iš aplinkos imamas šiltas oras, kuris suspaudžiamas ir paverčiamas šiluma, kuri toliau perduodama į grindininį šildymą. Puikiai tinka naujam namui, dažniausiai naudojamas šildymo būdas, rekomenduojama jį rinktis pirmoje vietoje, jei nėra dujų.
+labai mažos sąskaitos už šildymą (mažesnės už dujinį šildymą), tylus, bekvapis švarus įrenginys su dideliu naudingumo koeficientu. Nereikia kaminų, nereikia privesti dujų ar sandėliuoti kieto kuro, nėra sudėtingų pridavimų, derinimų.
- brangus įrengimas, išorinis blokas dirba gana garsiai, jis turi atitikti triukšmo parametrus, kitaip gali skųstis kaimynai.
Šilumos siurblys Oras-oras (pvz>>):
Iš aplinkos imamas šiltas oras, kuris suspaudžiamas ir paverčiamas šiluma, kuri toliau pučiama į patalpas. Labiau tinka vasarnamiui, ar nenuolat gyvenamam namui epizodiškai pašildyti. Nerekomenduojama nuolat gyvenamam namui, nes šis šildymo būdas labai sausina orą, kas yra kenksminga sveikatai.
+labai mažos sąskaitos už šildymą (mažesnės už dujinį šildymą), švarus įrenginys su dideliu naudingumo koeficientu, viena mažiausių įrengimo kainų palyginti su kitais šildymo būdais (nereikia vedžioti šildomų grindų). Nereikia kaminų, nereikia prisivesti dujų ar sandėliuoti kieto kuro, nėra sudėtingų pridavimų, derinimų.
- vidinis ir išorinis blokai dirba gana garsiai, labai sausina patalpų orą.
Geoterminis šildymas :
Iš žemės gelmių traukiama šiluma. Praktiškai nebenaudojamas būdas, kai atsirado šilumos siurbliai. Nerekomenduojama.
+nežinau nei vieno pliuso.
- didžiulė įrengimo kaina, žala gruntui (galimas arba giluminio gręžinio gręžimas arba paviršinių vamzdžių vedžiojimas). Nedidelis efektyyvumas, didelės energetinės sąnaudos.
Namo sandarumas----------------------------------
DĖMESIO!! Prieš atliekant sandarumo testą, būtina sureguliuoti langus, net jei jie buvo nesenai sumontuoti!!!
Registruojant namą reikės atlikti slėgio matavimus (kitaip kalbant namas turi būti sandariai pastatytas). Daugiausia su sandarumu problemų turi stogas. Per čia išeina slėgis ir namas neatitinka reikalavimų, todėl stogui šiltinti patariama naudoti pučiamą ekovatą, poliuretaną arba polistireną, kruopščiai užsandarinant tarpelius putomis. Jei vis tik pasiryžę stogą šiltinti paprasta vata - būtina itin kruopščiai specialiomis lipniomis juostelėmis užklijuoti tarpus tarp vatą nuo patalpų izoliuojančios plėvelės ir sienos, ties plėvelių lapų susijungimais.
Židinys. Jei projekte yra židinys, matuojant slėgį geriau kad židinio nebūtų - tik užtaisyta anga sienoje kaminui. Židinį įsirengsite vėliau. Nes per židinį taip pat išeis slėgis. Jei židinys bus įrengtas matuojant slėgį - oro paėmimas židiniui turi buti tik iš lauko, kapsulė turi būti sandari ir atitikti A++ klasei keliamus reikalavimus.
Langai, lauko durys turi atitikti projekte nurodytus reikalavimus - jei reikalavimų nerasite, užsakant langus reikia paminėti, kad turi atitikti A++ energetinę klasę. Langai privalo būti montuojami su garo juostele viduje, vėjo juostele išorėje, kuri dar papildomai sandarinama mastika:
Ypatingą dėmesį atkreipti į vitrinas iki žemės, apačią būtina papildomai sandarinti mastika:
Garažo vartai (jei Jūsų name yra garažas) turi taip pat atitikti sandarumo reikalavimus, dėl ko jie yra labai brangūs, todėl projekte garažas rodomas kaip nešildomas. Tokiu atveju garažo patalpai reikalavimai energetinei klasei nėra keliami ir galima naudoti paprastus vartus.
Perdanga. Ypač skausminga ir dažnai praleidžiama vieta. Būtina užsandarinti gamyklines skylutes perdangose, skirtas vandeniui išbėgti, tarpus tarp perdangos plokščių, vietas kur vamzdynai bei laidai kerta perdangos plokštes, bei vietas kur perdangos liečiasi su sienomis:
Jei to nepadarėte, jau susuktas gipso kartonas - būtina užsandarinti visus šviestuvus, tarpus tarp lubų ir sienų.
Komunikacijos (vamzdynai) lauko sienose, rozetės: